شال و روسری صدها سال است که لوازم جانبی مد و پوشاک بوده و جزئی از زیبایی  های بانوان میباشد که از پارچه های نخی تا ابریشم های مجلل شروع میشود.  روسری هایی که توسط زنان در اطراف گردن و یا به عنوان یک پوشش سر پوشیده می  شوند ، هم از سر محافظت می کنند و هم توجه را افزایش می دهند. روسری ها با  استفاده از شکل های اصلی پارچه ، به طور معمول مثلثی ، مربعی یا مستطیلی ،  خود را به انواع مختلفی از تزئینات جلوه می دهند. روسری ها معمولاً چاپ می  شوند ، اما از تکنیک های بافی ، باتیک ، نقاشی و گلدوزی نیز برای ایجاد  طرح روسری استفاده می شود. در حالی که محبوبیت روسری در طول تاریخ خود  نوسان داشته است ، در دهه های خاصی از قرن بیستم روسری وسایل ضروری مد بود ،  که با رقصنده ها ، ستاره های فیلم ، سوسیالیست ها ، تصویرگران مد و عکاسان  زرق و برق می شدند. روسری ها یک لباس را برجسته می کنند ، برای گردن یا سر  پوشانده می شوند و به عنوان یک بوم برای الگوهای تزئینی و نام طراحان خدمت  می کنند.روسری و شالفیچو

در مدلهای غربی قرن هجدهم ، بدنها به طرز آشکاری برهنه شدند و به یک تکه پارچه معروف به فیچو ، برای پوشاندن بدن و سینه زنان نیاز داشتند. پیراهن بند پشت گردنی موجب پوشیده شدن سینه میشد که صورت مثلثی یا مربعی شکل بود. فیچوس غالباً از پنبه سفید یا کتان ساخته شده بود که به زیبایی در طرح های سفید گلدوزی میشد و برخی دیگر از ابریشم های رنگی نیز گلدوزی میشدند. این سبک روسری تا اوایل قرن نوزدهم ادامه داشت ، اما با جابجایی مد ، سینه ها توسط بدن ها پوشانده می شدند و روسری های بزرگ به عنوان لوازم جانبی استفاده میشد.

همچنین بخوانید:

5 راز برای انتخاب بهترین شال و روسری

روسری به عنوان لوازم جانبی مدرن
روسری به عنوان یک لوازم جانبی مدرن مد در دهه های اولیه قرن بیستم تعریف شده بود. پارچه های ابریشمی که تا حدودی بدن را میپوشاند توسط بدن های رقصنده مانند ایزادورا دانکن مورد استفاده قرار گرفته و مد شد. اینکه مرگ دانکن ناشی از زخم
روسری بزرگ در گردن او بود که در چرخ های بوگاتی گرفتار شد یکی از رازهای مرموز روسری آن زمان حساب شد ( او سوار یک اتومبیل بود که شال گردن ابریشمی بلندش به دور یکی از چرخ‌های اتومبیل پیچیده و موجب شکستگی گردن او شدو فوت شد ). در طول دهه های 1920 و 1930 ، روسری های براق و بلند حسابی مد شده بود. همانطور که در تصاویر و عکسهای متعدد مد غربی در این دوره دیده می شود ، روسری به عنوان یک دستمال حساس و یک عنصر طراحی هندسی استفاده میشد.

روسری و شالیک بوم خالی
در دوره قرن بیستم ، از روسری به عنوان یک بوم خالی که برای ارائه طرح های دقیق ، تبلیغات ، نقوش طنز و خلاقیت های هنرمندان استفاده میشد. ایده چاپ روسری و دستمال برای بزرگداشت قهرمانان ، وقایع سیاسی ، اختراعات و موارد دیگر از اواخر قرن هجدهم آغاز شد و در سراسر قرن نوزدهم رواج داشت. این استفاده تا قرن بیستم ادامه داشت، با روسری هایی که از نمایشگاه های جهانی ، کارزارهای سیاسی ، شهرها ، جاذبه های گردشگری و بسیاری از مضامین دیگر یاد می کنند. طراحان مد امضای خود بر روی روسری را به عنوان ابزاری برای دسترسی به لباس و تبلیغ اسامی خود به کار گرفتند و با صدور مجوز به بخشی از صنعت مد تبدیل شد ، نام طراحان روی روسری ها به حاشیه ای پر سود تبدیل شد.

همچنین بخوانید:

رنگ شال و روسری در تابستان امسال 99 را بشناسید ؟!

طراحان و برندها
شرکتها و طراحان مشهور مختلفی در تولید روسری شیک و کلکسیونی نقش داشته اند. هرمس در سال 1937 چاپ روسری های ابریشمی با نقش اسب را آغاز کرد. در دهه 1940 ، شرکت نساجی انگلیسی Ascher به هنرمندان هنری مور ، ژان کوکتو و ... خواست تا طرح هایی برای روسری بسازند. مد های 1960s اغلب توسط روسری های Emilio Pucci ، Rudi Gernreich و دیگر طراحان دوره مورد توجه قرار گرفتند. در حالی که پوشیدن روسری با قرن بیست و یکم کاهش یافته است ، روسری همچنان یک لوازم جانبی همه کاره است که به عنوانی جزئی از مد و پوشاک در جوامع غربی استفاده میشود.