شال چروک و روسری چروک :

شال چروک یکی از شال های محبوب است. شال و روسری یکی از متنوع ترین چیز هایی می باشند که در مدل های مختلف با جنس های گوناگون در طیف های رنگ متنوع تولید شده اند که انتخاب آن ها به موارد مختلفی بستگی دارد. از انواع شال ها و روسری ها می توان به شال های نخی ساده، شال های ساتن ساده، شال های ساتن ژاکارد، روسری های نخی، روسری های نخی طرح دار، روسری های ساتن، شال حریر چروک و... اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. یکی از شال ها و روسری های محبوب که به عنوان ترند سال از آن یاد می شود، شال چروک و یا روسری چروک می باشد که در رنگ های مختلف تولید شده اند. در اینجا قصد داریم به بررسی شال و روسری چروک بپردازیم و همچنین چگونگی تبدیل شال ساده به شال چروک، نحوه شستن شال چروک، چگونگی از بین بردن خط اتوی شال و روسری پلیسه، طریقه اتو کشیدن شال پلیسه و... را بیان خواهیم کرد.
شال چروکچگونگی چروک کردن شال :

در این قسمت قصد داریم به چگونگی چروک کردن پارچه ، پلیسه کردن شال و... بپردازیم. روش های مختلفی برای تبدیل شال ساده به شال چروک و همچنین تبدیل روسری ساده به روسری چروک وجود دارد که می توان به استفاده از بخار، استفاده از ورق فویل و .... اشاره کرد. به عبارت دیگر : 

1. در یکی از روش های موثر برای تبدیل شال ساده به شال چروک به بخار و حرارت قوی احتیاج است. برای انجام این روش ابتدا مقداری نخ بسیار محکم، 1 عدد قابلمه رویی و یا استیل، زودپز را آماده کنید. حال اولین مرحله در این روش باید شال را روی زمین پهن کنید سپس از قسمت طول و یا عرض شال برای چروک کردن آن اقدام کنید. بعد از این که شال را به صورت مرتب با دست مچاله کردید دور آن را با نخ محکم ببندید. حال مجدد همین کار را از قسمت بلند شال تکرار کنید و آن را با نخ محکم ببندید. تا اینجا شال شما به شکل یک گوی است. حال مقداری آب داخلی زودپز بریزید، قابلمه رویی را داخل زودپز قرار دهید و سپس شال گلوله شده را داخل قابلمه رویی بگذارید.

توجه کنید که آب داخل زودپز نباید به محتویات داخل قابلمه رویی سراید کند. در نهایت باید درب زودپز را به خوبی ببندید و به مدت 40 دقیقه الی 45 دقیقه اجازه دهید تا شال به خوبی پلیسه و یا چروک شود. بعد از گذشت 4 دقیقه شال را از داخل زودپز خارج کنید و آن را در هوای آزاد و یا خنک قرار دهید. بعد از این که شال خنک شد می توانید نخ های آن را باز کنید و شال مورد استفاده قرار دهید.

2. روش دیگری وجود دارد که در این روش باید از ورقه فویل استفاده کنید. در این روش به یک ورقه فویل به ابعاد 60 در 60، قابلمه، آبکش فلزی و... احتیاج است. برای استفاده از این روش تنها کافی است ورقه فویل را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید، سپس یکی از ورقه های فویل را روی شال پهن کنید . شال و ورقه فویل را با هم چروک کنید. سپس ورقه دیگر فویل را روی طرف دیگر شال قرار دهید و مجدد برای چروک کردن آن اقدام کنید. در نهایت یک طرف فویل های چروک شده با پارچه را مچاله کنید تا شبیه به یک گوی شود. سطح گوی را سوراخ سوراخ کنید. داخل قابلمه مقداری آب بریزید، سپس آبکش را داخل قابلمه قرار دهید.

توجه کنید که آبکش نباید با آب داخل ظرف برخورد داشته باشد. بعد از این که آب داخل قابلمه به جوش آمد گوی را داخل آبکش قرار دهید و درب قابلمه را ببندید. بعد از گذشت یک ساعت اجاق گاز را خاموش کنید. گوی را داخل یخچال قرار دهید و اجازه دهید تا کاملا خنک شود. بعد از این که شال خنک شد می توانید آن را باز کنید و مورد استفاده قرار دهید. 

شال مشکی چروک

نحوه شستن شال چروک :

یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از خانم ها نحوه و یا چگونگی شستن شال چروک و یا روسری های چروک می باشد. در حقیقت خانم ها برای شستن شال و روسری های چروک تردید دارند. در اینجا قصد داریم به نکات مهم در هنگام شستن شال ها و روسری های چروک اشاره کنیم تا بعد از شست و شو، شال و یا روسری مورد نظر کیفیت خود را از دست ندهد.

  • اولین نکته مهم هنگام شستن شال و روسری های چروک، عدم استفاده از آب داغ می باشد. به عبارت دیگر برای شستن شال چروک و روسری های چروک بهتر است از آب سرد استفاده کنید زیرا آب داغ باعث باز شدن چروک های شال و روسری می شود. 
  • دومین نکته ای که هنگام شست و شو شال چروک و یا روسری چروک باید مد نظر قرار دهید، نحوه شستن آن ها می باشد. برای شستن شال های مورد نظر آنها را چنگ بزنید. شال مورد نظر را با استفاده از آب سرد و مقداری شامپو به آرامی بشویید.
  • سومین نکته مربوط به آبکشی آن می باشد. برای خارج شدن آب اضافی موجود در شال و روسری های چروک تنها کافی است آن را به آرامی فشار دهید. 
  • نکته چهارم مربوط به خشک شدن شال و روسری های چروک می باشد. برای این که شال و روسری مورد نظر به بهترین شکل ممکن خشک شود و به آن ها صدمه ای وارد نشود باید آن را به همان حالت عادی روی رخت آویز قرار دهید. به عبارت دیگر شال را روی رخت آویز پهن نکنید بلکه به حالت عادی آن را روی رخت آویز قرار دهید. توجه کنید که چروک های شال به صورت عمودی روی رخت آوی قرار گیرد. 

شال پلیسه صورتی

چگونگی از بین بردن چروک شال و روسری :

برای از بین بردن چروک های شال و روسری می توانید از اتو استفاده کنید. البته روش های دیگری برای از بین بردن چروک های شال و روسری وجود دارد که می توان به استفاده از یخ، کتری آب جوش، استفاده از حوله نمدار، استفاده از سشوار و... اشاره کرد. اما اگر قصد دارید پیلیسه های شال چروک و یا روسری چروک را باز کنید، بهترین روش استفاده از اتوی بخار می باشد. به عبارت دیگر :

  • استفاده از حوله نمدار : یکی از روش های موثر برای از بین بردن چروک های شال و روسری می توانید یک حوله تمیز را بردارید و آن را با استفاده از آب داغ خیس کنید. سپس آب اضافی آن را بگیرید. حال حوله نمدار را روی قسمت چروک شال و روسری بگذارید و فشار دهید در نهایت اجازه دهید تا شال خشک شود. توجه کنید که سطح زیر شال و یا روسری باید صاف باشد. از این روش می توانید برای از بین بردن خط اتوی شال و روسری پلیسه استفاده کنید.
  • استفاده از یخ : در این روش باید یخ ها را داخل قسمت خشک کن ماشین لباسشویی قرار دهید. در واقع هنگامی که ماشین لباسشویی به خشک کردن لباس ها اقدام می کند، ماشین را خاموش کنید سپس چند قطعه یخ داخل آن بیاندازید و سپس ماشین را روشن کنید. این روش باعث تولید بخار آب می شود که از بین بردن چروک های لباس را در پی خواهد داشت.