پیرسینگ لب نوعی سوراخ کردن بدن است که به لبها یا ناحیه اطراف لب نفوذ می کند و به روش های مختلفی سوراخ می شود.
پیرسینگ  لب در بسیاری از نقاط جهان یک عمل معمول است. در بعضی از مناطق آفریقا ،  انجام سوراخ كردن لب روی مردان جوانی كه به سن بلوغ می رسند ، امری معمول  است.

پیرسینگ لب از زمان ثبت تاریخ همیشه در فرهنگ های مختلف دارای  نوعی اهمیت مذهبی بوده است. قبیله Nuba در اتیوپی ، و همچنین قبیله Dogon  از Mali ، سوراخ های خاصی دارند که نشان دهنده سلسله مراتب مذهبی است .

پیرسینگ  لب در جوانان و جامعه امروزی در همه جای دنیا به روشی معمول تبدیل شده  است. این احساس سبک فردی را منعکس می کند. سوراخ لب یکی از کم دردترین  انواع پیرسینگ است. این ممکن است دلیلی باشد که اکثر مردم پیرسینگ لب را به  سوراخ کردن قسمت های دیگر بدن ترجیح می دهند. در ادامه انواع پیرسینگ لب  را بررسی میکنیم...

انواع پیرسینگ لب

از پیرسینگ لب می توان به نوعی پیرسینگ صورت یا دهانی اشاره کرد. پیرسینگ لب انواع مختلفی دارد که در زیر به طور کامل در مورد آنها صحبت می شود.

انواع پیرسینگ لب

توضیح انواع پیرسینگ لب

در زیر متداول ترین پیرسینگ های لب را که با یک خلاصه کوتاه توضیح داده شده است ...

Labret Piercing : پیرسینگ لبریت اغلب مانند سوراخ کردن لب تصور می شود ، اما، پیرسینگ لبریت در واقع به لب متصل نیست. لابراتور زیر لب درست بالای چانه انجام می شود. با این حال ، بسته به ترجیحات شما ، گزینه های دیگری نیز وجود دارد. 

پیرسینگ لب

Monroe Piercing : این پیرسینگ لب به نام مرلین مونرو نامگذاری شده است زیرا این کار با تلاش برای شبیه شدن به نشان تولد ستاره فقید انجام شده است. پیرسینگ در سمت چپ در بالای لب بالایی قرار داده شده است.


این پیرسینگ به طور معمول دارای یک لبرت 14 ، 16 یا 18 است که میله های آن معمولاً پس از بهبود کوتاه می شوند. یک نوع متفاوت از این سوراخ کردن ، به نیش فرشته معروف است - نسخه دوتایی این پیرسینگ به سبک مدونا و مونرو در دو طرف لب بالایی میتواند باشد.

Madonna Piercing : پیرسینگ مدونا که در لب بالایی قرار دارد و در وسط سمت راست قرار دارد و در همان مکانی است که برای بعضی بانوان مکان زیبایی برای خال است. این جواهرات غالباً در حدود 14 گل میخ لبرت یا حتی گل میخ های نگین دار هستند.


تفاوت بین سوراخ کردن مونرو و مدونا در طرف صورت است . پیرسینگ مونرو در سمت چپ قرار دارد و پیرسینگ مدونا در سمت راست صورت قرار می گیرد.

پرسینگ لب مدونا

Medusa Piercing : این یک پیرسینگ است که در ناحیه فیلترم درست در زیر بینی انجام می شود ، بنابراین به طور رسمی پیرسینگ فیلترم نامیده می شود. این ماده مستقیماً در زیر تیغه بینی قرار می گیرد و سوراخ کردن برای این قسمت پیرسینگ بسیار مهم است زیرا در صورت قرارگیری نادرست ، می تواند تقارن صورت را تغییر دهد.

یک پیرسینگ Medusa به طور معمول با استفاده از گل میخ labret به عنوان جواهرات سوراخ می شود ، توپ در خارج از دهان در لب بالا قرار میگیرد.

پرسینگ مدوزا لب بالایی

Jestrum Piercing : پیرسینگ Jestrum بسیار شبیه پیرسینگ لابرات عمودی است اما روی لب بالایی مانند Medusa Piercing انجام می شود. بنابراین به عنوان مدوس عمودی نیز شناخته می شود. این در فیلترم لب فوقانی ، مستقیماً در زیر تیغه بینی قرار می گیرد.

بر خلاف سوراخ کردن مدوزای مشابه ، یک سوراخ jestrum از یک هالتر منحنی استفاده می کند و هر دو انتهای پیرسینگ از خارج قابل مشاهده است با قسمت پایین میله که در اطراف لب بالایی خمیده شده است. گاهی اوقات با سوراخ پایین تر ترکیب می شود و ظاهری نامتقارن ایجاد می کند.

پیرسینگ لب بالا

Vertical Labret Piercing : این نوع دیگر از پیرسینگ لب است. پیرسینگ لابرات یک سوراخ عمودی است که یکی در زیر لب و دیگری بر روی لب زیرین قرار میگیرد.تفاوت در این است که به جای عبور از قسمت داخلی دهان ، سوراخ روی لب قرار میگیرد.


با استفاده از این نوع پیرسینگ، شما می توانید هر دو طرف آن را ببینید. بیشتر افراد در چنین سوراخ هایی از هالتر خمیده به عنوان جواهرات استفاده می کنند.

پرسینگ خمیده لب پایین

Snake Bites Piercing : پیرسینگ نیش مار شامل دو سوراخ است که به طور مساوی روی لب های پایین جدا از هم قرار گرفته اند. در حالی که پیرسینگ لابرات در مرکز قرار گرفته است ، در زیر لب پیرسینگ از دو لبه ساخته شده است که در سمت چپ و راست قرار گرفته اند و به پیرسینگ نیش مار معروف است.  

پیرسینگ نیش مار دو نوع دارد: پیرسینگ حلقه و پیرسینگ گل میخ در زیر دو طرف لب. ایجاد دو سوراخ هم زمان امکان پذیر است.

پیرسینگ نیش مار

Spider Bites Piercing : پیرسینگ Spider Bites Piercing یا Viper Bites Piercing یک جفت پیرسینگ است که به هم نزدیک و روی لب پایین قرار دارند. اینها شبیه نیش مار هستند اما در مقایسه با نیش مار نزدیکتر به هم هستند.

این نوع سوراخ کردن دردناک است بنابراین باید یکبار انجام شود و شما باید کاملا صبر کنید تا سوراخ بهبود یابد.

پیرسینگ دوتایی پایین لب

Angel Bites Piercing : پیرسینگ Angel Bites Piercing مانند مارگزیدگی است اما به جای لب پایین روی لب بالایی است. این سوراخ ها شبیه سوراخ های لب مونرو هستند ، تنها تفاوت این است که به جای یک طرف در هر دو طرف بالای لب بالایی قرار دارند. در اصل ترکیبی از پیرسینگ مونرو و مادونا است.

پیرسینگ لب

Cyber Bites Piercing : پیرسینگ Cyber Bites Piercing ترکیبی از پیرسینگ Medusa و Labret است - یک سوراخ در مرکز درست بالای لب و زیر لب پایین انجام می شود. پیرسینگ ها در مقابل یکدیگر هستند. یکی در وسط لب بالایی و دیگری روی لب پایین قرار دارد.

پرسینگ لب پایینی و بالایی

Dolphin Bites Piercing : پیرسینگ نیش دلفین دو سوراخ است که زیر لب پایین قرار دارد ، شبیه سوراخ شدن نیش مار ، اما به هم نزدیکتر است. این دو سوراخ لب است که در مرکز لب پایین یا درست زیر لب قرار می گیرند. برخی افراد آنها را کمی پایین تر یا حتی در پایین ترین قسمت لب قرار می دهند.

پیرسینگ نیش دلفین

Dahlia Bites Piercing : پیرسینگ دالیا یا گل کوکب در گوشه های دهان انجام می شود. معمولاً مشاهده می شود که این پیرسینگ به صورت جفت انجام می شود ، هرچند که این کار واقعا لازم نیست. این یکی دیگر از انواع پیرسینگ لب است و هر گوشه یک پیرسینگ دارد. محبوب ترین مدل آن قرار دادن دو توپ فولادی مانند تصویر زیر است ، اما گاهی اوقات از حلقه ها نیز استفاده می شود.

پیرسینگ دو طرف لب

Canine Bites Piercing : پیرسینگ خاصی است که در دو طرف لب بالا و پایین انجام می شود. در واقع ، ترکیبی از پیرسینگ نیش آنجل و نیش مار است ، در مجموع چهار سوراخ دارد و سطح لب به طور معمول سوراخ نشده است.

پیرسینگ لب چهار سوراخه

Shark Bites Piercing : پیرسینگ نیش کوسه دو جفت پیرسینگ است که مانند نیش عنکبوت / افعی است - دو سوراخ نزدیک به هم در هر دو طرف لب پایین انجام می شود ، در مجموع 4 سوراخ درست مثل نیش است. این یکی بسیار شبیه پیرسینگ نیش مار است ، اما سوراخ ها به هم نزدیکترند.

پیرسینگ نیش مار

روش های اتصال پیرسینگ لب

روش کلی هر نوع سوراخ کردن لب به طور عمده شامل ایجاد علامت توسط متخصص در محل سوراخ با استفاده از ضد عفونی کننده معروف به بنفشه جنتیان (Gentian Violet) است. هنگامی که این کار انجام شد ، از پنس برای کشش لب ها استفاده می شود.

سپس لب با دقت تمام سوراخ می شود. مرحله آخر شامل پیچاندن مهره با مهره ها روی ستون است. این روش در مقایسه با سایر انواع پیرسینگ صدمه ای نمی بیند. با این وجود گفته می شود که درد بسته به افراد و به انواع مختلف پیرسینگ لب که می خواهید استفاده کنید متفاوت است.

هزینه های پیرسینگ لب

موارد مختلفی وجود دارد که هزینه پیرسینگ لب را تعیین می کند: محل سوراخ کردن ، فلز مورد استفاده و تعداد سوراخ هایی که قصد دارید بدست آورید. علاوه بر این ، هزینه های جواهرات سوراخ کننده لب بسیار متفاوت است. در بیشتر موارد ، قیمت پیرسینگ لب از 20 تا 120 دلار است.
گوشه کوچکی از محبوب ترین جواهرات پیرسینگ لب

انواع پیرسینگ لبانواع پیرسینگ لبانواع پیرسینگ لبانواع پیرسینگ لبانواع پیرسینگ لبانواع پیرسینگ لبانواع پیرسینگ لب


پیرسینگ لب , درمان و مراقبت

تمیز کردن هر دو طرف پیرسینگ با استفاده از محلول نمک مهم است. دلیل این امر این است که ، در بیشتر موارد ، پیرسینگ با بزاق حاوی باکتری در تماس است. با تمیز کردن ، منطقه آلوده نشده و به کنترل تورم و درد کمک می کند. همچنین در صورتی که سوراخ کردن روی رنگ دندان شما تأثیر بگذارد مراجعه به دندانپزشک بسیار مهم است.

بهبودی محل سوراخ شده ممکن است حدود 4 تا 6 هفته طول بکشد و در برخی موارد ممکن است زمان کمتری طول بکشد. پیرسینگ لب یکی از سریعترین پیرسینگ های درمانی است که می توانید انجام دهید. بزاق تولید شده در دهان از خواصی تشکیل می شود که به مبارزه با باکتری ها کمک می کند. به طور کلی برای بهبودی کل محل سوراخ شده حدود 4 تا 10 هفته طول خواهد کشید.


گوشواره طرح گیلاس

دنبال یه گوشواره زنانه خوشگل و شیک میگردی ؟ پس کلیک کن

تمیز کردن داخل دهان

برای داخل دهان از یک یا هر دو راه حل زیر استفاده کنید:

 • شستشوی دهان بدون الکل ضد میکروبی یا ضد باکتری.
 • محلول نمکی استریل بسته بندی شده بدون افزودنی (برچسب را بخوانید) یا مخلوط نمک دریا غیر یددار: 1/8 تا 1/4 قاشق چای خوری نمک دریایی غیر یددار (بدون ید) را در یک فنجان اب گرم حل کنید , دقت کنید مخلوط قوی تر بهتر نیست. محلول نمکی خیلی قوی می تواند سوراخ شما را تحریک کند.

دهان را با محلول تمیز کننده به مدت 30 ثانیه بعد از غذا و هنگام خواب (5-4 بار در روز) در کل دوره بشویید. تمیز کردن بیش از حد یا با شستشوی خیلی قوی باعث تغییر رنگ و تحریک دهان و سوراخ شدن آن می شود.

تمیز کردن قسمت خارجی labret

در محلول نمک خیسانده و یا در صابون مایع خنک و بدون عطر - ترجیحاً ضد میکروب یا میکروب کش بشویید.

 • به هر دلیلی قبل از تمیز کردن یا لمس سوراخ کردن ، دستان خود را کاملا بشویید.
 • نمک حداقل دو تا سه بار در روز خیس شود. کافی است به مدت پنج تا ده دقیقه مستقیماً در یک فنجان محلول نمکی گرم خیس کنید. برای مکان های خاص ، استفاده از گاز تمیز اشباع شده با محلول نمک می تواند آسان تر باشد. با شستشوی مختصر پس از آن ، باقی مانده از بین می رود.
 • صابون بیش از یک یا دو بار در روز استفاده نشود. هنگام دوش گرفتن ، یک قطره صابون به اندازه مروارید به محل بزنید تا جواهرات و سوراخ تمیز شود. پاک کننده صابون را بیش از سی ثانیه روی سوراخ نگذارید.
 • کاملاً بشویید تا تمام آثار صابون از سوراخ پاک شود. چرخش جواهرات در سوراخ ضروری نیست.
 • سپس به ارامی با محصولات کاغذی تمیز و دستمال تمیز یکبار مصرف آن را خشک کنید. حوله های پارچه ای می توانند باکتری ها را در خود جای دهند و جواهرات را ببندند و باعث آسیب شوند.

علائم طبیعی هنگام سوراخ کردن لب

 • طی سه تا پنج روز اول: تورم قابل توجه ، خونریزی کم ، کبودی و / یا حساسیت به لمس شدن.
 • بعد از آن: مقداری تورم ، ترشح مایعی مایل به زرد سفید (نه چرک).
 • یک سوراخ قبل از کامل شدن روند بهبودی خود را نشان میدهد. این به این دلیل است که آنها از خارج بهبود می یابند ، و اگرچه احساس خوبی دارد ، اما بافت از داخل شکننده است. صبور باشید و در تمام دوره بهبودی تمیز کردن را ادامه دهید.
 • سوراخ های بهبود یافته نیز پس از سالها ماندن در لب ، می توانند در عرض چند دقیقه جمع شده یا بسته شوند! این از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر سوراخکاری را دوست دارید ، جواهرات را در آن نگه دارید و سوراخ را خالی نگذارید.

نکات مربوط به جواهرات پیرسینگ لب

 • اگر میخواهید جواهرات یا پیرسینگ را تغییر دهید ، باید توسط یک سوراخ کننده واجد شرایط انجام شود.
 • با دست تمیز یا محصول کاغذی ، حتماً انتهای جواهرات خود را از نظر سفت بودن مرتباً بررسی کنید.
 • اگر پیرسینگ فلزی شما باید به طور موقت برداشته شود ، با سوراخ کننده خود تماس بگیرید تا جایگزین پیرسینگ یا جواهرات غیر فلزی را انجام دهد.
 • اگر تصمیم گرفتید که دیگر پیرسینگ نمی خواهید ، به سادگی جواهرات را بردارید (با یک سوراخ کننده حرفه ای آن را بردارید) و تمیز کردن سوراخ را تا زمان بسته شدن کامل سوراخ ادامه دهید. در بیشتر موارد ، فقط یک علامت کوچک باقی می ماند.
 • در صورت مشکوک بودن به عفونت ، باید جواهرات با کیفیت و ضد عفونی شده و تمییز را جایگزین کنید تا امکان تخلیه یا ترمیم عفونت فراهم شود. در صورت برداشتن جواهرات یا همان پیرسینگ ، سلولهای سطحی می توانند عفونت داخل کانال سوراخ را ببندند و در نتیجه آبسه ایجاد کنند. تا زمان رفع عفونت ، جواهرات را در آن نگه دارید!

مراقبت های بعدی پیرسینگ لب
دوره بهبود پیرسینگ لب بین 6 تا 8 هفته طول خواهد کشید. معمولاً برای انجام پیرسینگ لب بالا و پیرسینگ لب پایین ، زمان بهبودی به میزان کوشش شما در مراقبت از سوراخ کردن لب بستگی خواهد داشت. در صورتی که با مشکل سوراخ کردن لب روبرو شده اید ، بهبود آن ممکن است زمان بر باشد. در حالی که سوراخ کردن لب هنوز در حال بهبود است ، بسیار مهم است که باید از سلامت جسمی خود نیز به خوبی مراقبت کنید.

پنج دستورالعمل مراقبت ویژه از پیرسینگ لب

 1. برای جلوگیری از عفونی شدن سوراخ پیرسینگ لب ، حتما دستان خود را با صابون ضد باکتری بشویید. بسیار مهم است که هر بار که سوراخ کردن را لمس می کنید ، دستان شما کاملا تمیز باشد.
 2. حلقه لب را با یک پنبه مرطوب که دارای مقدار کمی صابون ضد باکتری است بشویید. مواد پوسته یا خون خشک شده را حتماً پاک کنید.
 3. برای جلوگیری از خونریزی ، از برداشتن پوسته های لب خودداری کنید. در شستشوی حلقه لب از یک پنبه مرطوب استفاده کنید. این کار را دو بار در روز ، صبح و قبل از خواب انجام دهید.
 4. دهان خود را بعد از مسواک زدن با شستشوی ضد باکتری بشویید.

معرفی محصولاتی برای مراقبت از پیرسینگ لب

H2Ocean Piercing Aftercare Spray

تمییز کردن پیرسینگ لب

اسپری H2Ocean Piercing برای تمیز کردن پیرسینگ لب بسیار توصیه می شود. در از بین بردن ترشحات خشک شده و ترشحات لنفاوی که معمولاً در 3 تا 4 ساعت اول سوراخ کردن ظاهر می شوند ، بسیار موثر است. این ماده حاوی نمک دریا و لیزوزیم است که می تواند به کاهش زمان بهبودی و کاهش عوارض جانبی مربوط به پیرسینگ جدید شما کمک کند. در نتیجه ، سوراخ لب شما در طول دوره بهبودی بهداشتی خواهد بود.

Dr. Piercing Aftercare Swabs

محلول تمییز کننده پیرسینگ لب

روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای تمیز و خشک نگه داشتن سوراخ شدن لب خود انجام دهید. یکی از آنها استفاده از سواب های مراقبت های ویژه دکتر Piercing است. فقط پنبه سواب را در آب فرو برده و مقدار کمی صابون ضد باکتری بر روی آن قرار دهید. از این سواب پنبه برای تمیز کردن خون خشک یا پوسته اطراف جواهرات خود استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که نباید پوسته یا پوسته را از روی لب بردارید زیرا این امر باعث خونریزی می شود. نگران نباشید ، این فقط به طور طبیعی از بین می رود.

Piercing Solution

محلول تمیز کننده پیرسینگ

Piercing Solutions بهترین راه حل طبیعی برای ترمیم سوراخ های جدید است. این ماده از نمکهای دریایی سرشار از ویتامینها و مواد معدنی ساخته شده است. در عین حال ، دارای روغن درخت چای است که می تواند به بهبود سریع سوراخ شدن شما کمک کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک پنبه را درون محلول قرار دهید و آن را به مدت پنج دقیقه روی سوراخ لب خود نگه دارید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

فواید نمک دریا:

 • نمک دریا شامل ویتامین ها و مواد معدنی است که می تواند پوست شما را سالم تر کند.
 • این ماده می تواند به تسکین پوست آسیب دیده کمک کند.

فواید روغن درخت چای:

 • روغن درخت چای می تواند زمان بهبود سوراخ لب شما را کاهش دهد.
 • این می تواند در بهبود هر گونه برجستگی که در سوراخ شما ممکن است ایجاد شود ، کمک کند.

CloSYS Unflavored Mouthwash

دهانشویه پیرسینگ

پس از غذا خوردن ، بهتر است دهان خود را با دهان شویه ضد الکل و ضد باکتری شستشو دهید. بگذارید 30 تا 60 ثانیه بماند تا ذرات غذا از سوراخ لب خارج شوند.

دهانشویه بدون عطر و طعم CloSYS مخصوص افرادی که دهان حساس دارند طراحی شده است. این ماده حاوی هیچ الکلی نیست که بتواند دهان شما را بسوزاند. به خوبی و در عین حال موثر کار می کند.


نکاتی برای مراقبت های ویژه از پیرسنگ لب

در طول دوره بهبودی ، باید بسیار مراقب سلامتی خود باشید. حتماً این نکات را دنبال کنید:


 • تا آنجا که ممکن است سعی کنید فقط غذاهای نرم و خنک مانند ماست ، بستنی و ... بخورید. سعی نکنید غذاهای جامد بخورید ، زیرا این ماده ممکن است در سوراخ حبس شود.
 • از نوشیدن الکل خودداری کنید و سیگار نکشید. الکل می تواند سوراخ پیرسینگ شما را خشک کند در حالی که سیگار کشیدن باعث تحریک حلقه لب می شود.
 • برای مدت طولانی خود را در آب ظاهر نکنید. یعنی شما نباید به دوش طولانی یا شنا بروید.
 • حلقه لب خود را همیشه تمیز نگه دارید. در ضدعفونی کردن آن از محلول نمکی استفاده کنید. از استفاده زیاد محلول نمکی خودداری کنید زیرا باعث خشک شدن سوراخ لب می شود.
 • با شستشوی دهان با مواد ضد باکتری ، سوراخ لب را با خیال راحت از هرگونه عفونت حفظ کنید. این می تواند میکروب ها را از دهان شما خارج کند.
 • برای خشک نگه داشتن محل سوراخ از یک دستمال خشک استفاده کنید. پیرسینگ خود را درست بعد از تماس با غذا یا مایعات خشک کنید.

  در پایان ، اگر تصمیم دارید پیرسینگ لب انجام دهید ، مهم است که اطمینان حاصل کنید که توسط شخصی واجد شرایط و با تجربه انجام شود. این باعث میشود مطمئن شوید که هیچ عارضه جانبی جدی ای برای شما اتفاق نمیافتد.