در این مقاله سعی بر آن داریم تا شما را با نحوه‌ شستن شال و روسری آشنا کنیم؛ چرا که هر جنسی شستشوی مخصوص به خود را دارد و اگر از روش های غیراصولی و نامناسب برای انواع شال ها و روسری ها استفاده کنیم، نتیجه حاصله چندان جالب نخواهد بود؛ چه بسا که شال یا روسری مان با شستشوی غلط دچار مشکل شود، به گونه ای که نتوان راه حلی برای ترمیم مجدد آن یافت.

آشنایی با نحوه‌ شستن شال و روسری
در ادامه مطلب آموزش شستن صحیح تمام جنس های شال و روسری را بازگو خواهیم کرد تا زمانی که نیاز به شستشوی آن ها پیدا کردید با خیال راحت این کار را انجام دهید؛ بدون این که نگران باشید شال یا روسری شما دچار مشکل می شود:

1- نحوه شستن شال زمستانی: شال زمستانی همان طور که از نام آن پیداست، در فصول سرد سال یعنی زمستان و گاهی در پاییز برای گرم نگه داشتن سر، گوش ها و گردن مورد استفاده قرار می گیرد. 

 همه لباس ها من جمله روسری و شال زمستانی نیز پس از مدتی استفاده از آن ها، کثیف شده و برای تمیز شدن نیاز به شستشو پیدا می کنند؛ اما این کار نیازمند رعایت اصول خاصی می باشد: 

 • نحوه‌ شستن شال و روسری زمستانی در اولین مرحله نگاه کردن به برچسب دوخته شده بر روی روسری و یا شال است. چرا که دما، مواد شوینده و... مناسب برای شستشوی آن جنس بر روی برچسب درج شده است. اگر می خواهید که جنس زمستانی شما سالم بماند، بهتر است این موارد ذکر شده را رعایت کنید.
 • معمولا این نوع شال ها یا روسری ها با آبی که دمای پایین تری دارند، شسته می شوند. چرا که در اثر شستشو با آب داغ و یا گرم، بافت آن ها متلاشی شده و دیگر همانند قبل قابل استفاده نیستند.

2- شستن شال و روسری ساتن: نحوه‌ شستن شال و روسری ساتن بسیار مهم است؛ چرا که این پارچه بسیار گران قیمت می باشد. پس برای آن که از زیان های مالی وارده به خود جلوگیری کنید، بهتر است مواردی که یادآور می شویم را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

 به هنگام کثیف شدن شال و روسری که از جنس ساتن است موارد زیر را مو به مو انجام دهید تا اضطراب شستن این جنس از شما فاصله بگیرد:

 • ماشین لباسشویی ها برای خشک کردن سریع لباس ها در اغلب موارد بر روی دور تند تنظیم می شوند؛ اما اگر می خواهید روسری و شال ساتن شما آسیب نبیند و بافت های آن از هم جدا نشوند بهتر است دستگاهتان را بر روی دور کند آن تنظیم کنید.
 • در نحوه‌ شستن آن از مواد شوینده ای که دارای کمترین میزان آنزیم هستند استفاده کنید.

 بهتر است از مایع های نرم کننده لباس بهره بگیرید تا خشنی تاید ها لطافت پارچه ساتن را از بین نبرد.

 • این جنس ها بهتر است حتی الامکان با آب سرد و در اثر نبود، با آب ولرم شسته شوند.
 • شستشوی صحیح ساتن این گونه است که اگر آن ها را با دست می شویید بهتر است مدت زمانی در آب و مایع شوینده خیسانده شوند تا مایع خوب به خورد پارچه برود؛ این کار باعث می شود تا هنگام شسته شدن توسط شما، نیاز چندانی به چنگ زدن نداشته باشند.

نحوه شستن روسری ساتن

3- شستن شال چروک: در نحوه‌ شستن شال و روسری چروک به هیچ عنوان از آب گرم و یا داغ استفاده نکنید؛ چرا که چروک های آن ها باز شده و ماهیت اصلی خود را از دست می دهد.
یکی از نکته های اصلی پس از یادگیری نحوه‌ شستن روسری چروک اتوکشی آن هاست؛ شما باید به این نکته دقت کنید که این جنس هیچ نیازی به اتو کشی ندارد؛ چرا که هدف ما از اتو کشیدن از بین بردن چروک های لباس های مختلف است. اما شال چروک با اتوکشی، دیگر نمی تواند عنوان چروک را به خود اختصاص دهد.

4- شستن شال نخی: شال نخی همان طور که از نام آن پیداست، از جنس نخ و پنبه دوخته و تهیه شده است. پس الیاف بسیار ظریف و حساسی دارد که در صورت نگهداری و شستشوی نامناسب، در کوتاه مدت، بافت های آن از هم گسیخته می شوند.
در دانستن طرز شستن شال و روسری بهتر است بدانید که این نوع روسری ها و شال ها را همراه با دیگر لباس ها در لباسشویی قرار ندهید، چرا که به علت دور تند لباسشویی، روسری ها به دور سایر لباس ها می پیچیند که این امر باعث نازک شدن بافت آن ها می شود.

نحوه‌ شستن شال و روسری با دست بدین صورت است که نباید به هیچ عنوان آن ها را چنگ بزنید. چرا که جنس روسری ها بسیار حساسند و تار و پود آن ها به خودی خود فاصله زیادی از هم دارند؛ اما شما با چنگ زدن این فاصله را بیشتر می کنید.

5- شستن روسری ابریشم: نحوه‌ شستن شال و روسری ابریشمی بسیار آسان است، اگر موارد زیر را رعایت کنید:

 • یکی از مهم ترین و اصلی ترین موارد در نحوه‌ شستن جنس ابریشمی این است که درجه حرارت آب باید حتما پایین و سرد باشد.
 • مواد شوینده باید ملایم باشند .
 • در نحوه‌ شستن ابریشمی حتما به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان از لباسشویی استفاده نکنید.
 • پس از شستشوی لباس ها و مخصوصا روسری و شال ابریشمی خود آن را در هوا نچلانید؛ برای گرفتن آب اضافی، روسری و شال ابریشمی خود را فشار ندهید. آن را بر روی سبد آبکشی بیاندازید تا خود به خود خشک شود.

6- نحوه شستن شال موهر: یادگیری نحوه‌ شستن شال و روسری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ چرا که این شال ها به دلیل جنس خاص و حساسشان با کوچک ترین غفلتی دچار مشکلات غیرقابل جبرانی می شوند. 

نکات مهم در نحوه‌ شستن شال و روسری موهر:

 • آب سرد فراموش نشود.
 • استفاده از لباسشویی اکیدا ممنوع می باشد.
 • در نحوه‌ شستن شال و روسری موهر شوینده ها باید بسیار ملایم و بدون مواد خشن باشند.
 • از چلاندن و فشار دادن حتما پرهیز کنید.
 • به هیچ عنوان شال و روسری موهر خود را بر روی بند نیاویزید؛ چرا که رد بند رخت، پس از خشک شدن بر روی آن ها باقی می ماند. 

نحوه شستن شال و روسری ابریشم

7- نحوه شستن شال پلیسه: در نحوه‌ شستن شال و روسری پلیسه نکات یاد شده به ترتیب زیر توضیح داده شده اند:

 • اولین نکته ای که در نحوه‌ شستن شال پلیسه باید ذکر شود این است که بهتر است آن را به خشکشویی بسپارید. چرا که آن ها این کار را بهتر بلدند و می دانند که چه مواردی را باید رعایت کنند تا چین و پلیسه های شال و و روسری شما باز نشود.
 • نحوه‌ شستن پلیسه مثل تمام روسری هاست که باید از آب سرد استفاده کرد. از مواد شوینده مناسب و ملایم کمک گرفت و هنگام شستشو نباید آن ها را چنگ زد. 
 • هنگام خشک کردن آن ها را از هیچ بند و طنابی آویزان نکنید؛ چرا که این گونه شال ها و روسری ها به دلیل خیس شدن وزن سنگینی پیدا می کنند و اگر در حالت آویخته قرار بگیرند پلیسه های آن ها به احتمال زیاد باز می شوند و شکل اصلی شال از بین می رود. هم چنین این کار باعث جدا شدن تاروپود روسری می شود.

شستن شال و روسری پلیسه

8- از مچاله کردن پرهیز کنید: نکته مهم دیگری که در نحوه‌ شستن شال و روسری باید رعایت کرد، این است که از مچاله کردن آن ها بپرهیزید و با ملایمت بیشتری با آن ها رفتار کنید.

9- از خشک کردن در مقابل آفتاب دوری کنید: از مهم ترین مواردی که پس از یادگیری کامل مبحث نحوه‌ شستن شال و روسری باید بدانید این است که زمانی که کار شستشوی خود را تمام کردید، از پهن کردن آن ها در هر نوع جنسی که هستند در مقابل آفتاب بپرهیزید. چون آفتاب به دلیل قدرت و اشعه های قوی و مضری که دارد، رنگ، بافت و شکل اصلی روسری و شال ها را خواهد گرفت. 

10- قبل از خشک شدن اتوکشی نکنید: قبل از اتو کشی انواع روسری و شال، ابتدا اجازه دهید تا آن ها به طور کامل خشک شوند. سپس آن ها را اتو بزنید؛ چرا که خیس بودن شال و روسری، آن ها را به نازک ترین حالت خود در می آورد و با اتو کشیدن قسمتی از آن ها نیز تحلیل می رود.

از کجا شال و روسری خوب بخریم؟

پس از آشنایی با نحوه‌ شستن شال و روسری بهتر است با مراجع معتبر و فروشگاه های بزرگ اینترنتی آشنا شوید.

یکی از این مراجعی که خرید شال و روسری از آن جا، به شما توصیه می شود، فروشگاه اینترنتی بانوکده نام دارد. و اما مزایای خرید از این سایت:

 • فروش تمامی اجناس هم به صورت تکی و هم عمده. 
 • فروش انواع طرح های مد روز و ترند و همچنین سبک های قدیمی.
 • جنس بسیار زیبا و بافتی با کیفیت فوق العاده.
 • ارسال اجناس درخواستی و خریداری شده در عرض کمتر از سه روز.
 • سفارش طرح موجود بر روی روسری به صورت شال و بالعکس.
 • تولید نامحدود انواع روسری و شال.
 • تولید انواع شال و روسری تابستانه، پاییزه، زمستانه و بهاره. 
 • ارسال سفارشات مستقیما از خود تولیدی انجام می شوند.

برای ارتباط با ما میتونید از طریق واتساپ به ما پیام بدید, هر گونه سوالی داشتید حتما ازمون بپرسید خوشحال میشیم بتونیم کمکتون کنیم . برای ورود به واتساپ بر روی شماره روبرو کلیک کنید : 09911264701