این روزها شال و روسری ترکمن که به عنوان چارقد ترکمن هم شناخته میشود  بسیار مورد توجه خانم ها قرار گرفته. روسری های ترکمن با طرح گل گلی با  ریشه هایی در حاشیه آن و در قواره های بزرگ در بازار عرضه میشوند. روسری  های ترکمن که زمانی مختص زنان ترکمن بوده امروزه مورد توجه خانم های دیگر  اقشار جامعه قرار گرفته و به عنوان یک روسری بسیار شیک با طرح هایی که در  بازار موجود هستند در بین تمام بانوان ایران طرفداران زیادی پیدا کرده. جنس  روسری های ترکمن نخی بوده و سر نخوردن آن از روی سر از ویژگی های آن محسوب  میشود و همچنین مناسب فصل تابستان است. خانم ها میتوانند به راحتی از طریق  سایت های فروش آنلاین شال و روسری انها را خریداری کنند. روسری های ترکمن  گزینه ی بسیار مناسبی برای خانم های چادری محسوب میشود زیرا خنک و سبک بودن  روسری های ترکمنی باعث میشود تا موی سر عرق نکند.برای شستن این روسری نیز  میتوانید آن ها را با دست و با آب سرد بشورید. روسری های ترکمن رنگ ثابتی دارند یعنی در اثر شست و شو تغییر رنگ نمیدهند و برای اتو کردن آن هم مثل سایر شال و روسری ها بهتر است پارچه ای روی آن قرار داده و از روی آن اتو کنید.

خرید آنلاین شال ترکمن

از گزینه هایی که برای انتخاب شال و یا روسری ترکمنی باید به آن توجه کنید این است که بدانیدرنگ شال یا روسری با چهره و رنگ پوست فرد همانگی دارد ؟ رنگ های ساده برای چهره او مناسب است یا شلوغ ؟

همچنین بخوانید:
انتخاب بهترین شال و روسری متناسب با رنگ پوست

با جستجو در اینترنت میتوانید با انواع طرح ها و رنگ های شال و روسری ترکمن اشنا بشید تا بتوانید یک انتخاب مناسب تری داشته باشید. در این زمانه هر چیزی دارای تنوع است و شال و روسری از این قائده مستثنی نیست که شاید این موضوع جالب باشد و شما را خوشحال کند اما همانطور که همه خانم ها میدانند و باید به آن توجه کنند استفاده از هر لباس و یا شال و روسری ای مختص به زمان و مکان خود است . 

روسری ترکمن

اگر از ان دسته خانم هایی هستید که برای انتخاب شال و روسری مناسب تردید دارید و نمیدانید برای یک مهمانی شبانه و یا یک دور همی خانوادگی چه لباس و یا شال و روسری ای استفاده کنید بهتر است سری به گوگل بزنید تا با طرح ها و رنگ ها ی مختلف آن اشنا شوید. البته در مورد روسری های ترکمن بیشتر تک رنگ ان در بازار موجود است و طرفدار زیادی دارد اما مدل های طرح دار ان نیز پیدا میشود. زنان ترکمن در بیشتر مکان ها از این روسری استفاده میکنند به عنوان مثال در عروسی ها و دور همی های خانوادگی و یا بیرون رفتن از خانه . البته روسری ترکمن طرح و نقش های بسیاری دارد که حاشیه های ریشه دار آن که به آن پورچینک گفته میشود زیبایی آن را دوچندان کرده است. 

همچنین بخوانید:
خرید شال و روسری برای مناسبت های مختلف

شاید جالب توجه باشد که شال و روسری های ترکمن از کشور هند وارد ایران میشد و و در سالهای اخیر نیز ایتالیا و ترکیه هم واردات ان را به ایران انجام میدادند و تماما تولید کشور های خارجی بودند. اما خوشبختانه تعدادی کارخانه در گنبد کاووس با استفاده از هنر دست مردم ترکمن کار تولید و بومی سازی روسری ترکمنی را شروع کرده و به سراسر ایران ارائه میکنند .